szukaj
Pytania do naszego radcy prawnego (pyt.2)
Jestem mam─ů 7-miesi─Öcznego synka. W firmie pracowa┼éam od 06.08.2007 roku. W 2009 zasz┼éam w ci─ů┼╝─Ö, wykorzysta┼éam 22 tygodnie urlopu macierzy┼äskiego. Tak si─Ö z┼éo┼╝y┼éo, ┼╝e wr├│ci┼éam do pracy miesi─ůc przed ko┼äcem umowy, poniewa┼╝ zmuszono mnie jeszcze do wykorzystania zaleg┼éego urlopu. Zapewniono mnie, ┼╝e umowa b─Ödzie przed┼éu┼╝ona, bo firma nie chce traci─ç dobrego pracownika. Niestety w dniu ko┼äca umowy tj. 15.11.2010 r. pracodawca oznajmi┼é mi, ┼╝e jednak nie przed┼éu┼╝a umowy. Z dnia na dzie┼ä zosta┼éam bez pracy. Czy umowa s┼éowna do czego┼Ť zobowi─ůzuje (dysponuj─Ö nagraniem, w kt├│rym pracodawca zapewnia mnie o przed┼éu┼╝eniu umowy)? Czy jest sens dochodzi─ç swoich praw przed s─ůdem? Prosz─Ö o porad─Ö.

Z przedstawionego przez Pani─ů opisu stanu faktycznego ci─Ö┼╝ko stwierdzi─ç, by istnia┼éa realna mo┼╝liwo┼Ť─ç wyst─ůpienia wobec pracodawcy z roszczeniem opartym o przepisy prawa pracy. Z tre┼Ťci maila wnioskuj─Ö, i┼╝ by┼éa Pani zatrudniona na czas okre┼Ťlony (tu pojawia si─Ö pytanie, czy by┼éa to dla Pani pierwsza taka umowa u tego pracodawcy) i umowa ta wi─ůza┼éa Pani─ů do dnia 15 listopada 2010 roku. W mi─Ödzyczasie wykorzysta┼éa Pani urlop macierzy┼äski, nast─Öpnie zaleg┼éy urlop wypoczynkowy po czym wr├│ci┼éa Pani do pracy w pa┼║dzierniku br., na miesi─ůc przed ko┼äcem umowy. W tym czasie pracodawca ustnie zapewni┼é Pani─ů o zamiarze przed┼éu┼╝enia umowy, co jednak┼╝e nie nast─ůpi┼éo. Zatem, jakie - potencjalnie - by┼éyby mo┼╝liwo┼Ťci dzia┼éania w tej sprawie?
Nie znaj─ůc dok┼éadnie tre┼Ťci rozmowy z pracodawc─ů, wezm─Ö pod uwag─Ö wszystkie mo┼╝liwe warianty. Pierwszy jest taki, ┼╝e podczas rozmowy dosz┼éo do zawarcia ustnej umowy. Prawo pracy - a konkretnie art. 29 ┬ž 2 Kodeksu pracy - przewiduje form─Ö ustn─ů dla umowy o prac─Ö, zastrzegaj─ůc przy tym, ┼╝e pracodawca powinien, najp├│┼║niej w dniu rozpocz─Öcia pracy przez pracownika, potwierdzi─ç pracownikowi na pi┼Ťmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunk├│w. Potwierdzi─ç - co oznacza, ┼╝e powy┼╝sz─ů tre┼Ť─ç powinna te┼╝ zawiera─ç wcze┼Ťniejsza umowa ustna. Pytanie zatem - czy pracodawca wspomnia┼é tylko o zamiarze przed┼éu┼╝enia umowy, czy te┼╝ poda┼é od razu jej wskazane powy┼╝ej konieczne elementy? Do p├│┼║niejszego wr─Öczenia i podpisania dokumentu nie dosz┼éo, rodzi┼éoby to odpowiedzialno┼Ť─ç pracodawcy (grzywna za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, o czym nale┼╝a┼éoby poinformowa─ç Pa┼ästwow─ů Inspekcj─Ö Pracy), jednak┼╝e tylko w przytaczanym tu przypadku, a wi─Öc gdyby w rozmowie dosz┼éo do zawarcia umowy ustnej.
Drugi wariant - bardziej prawdopodobny - jest taki, ┼╝e dosz┼éo do zawarcia umowy przedwst─Öpnej. Jest taka mo┼╝liwo┼Ť─ç, na podstawie przepis├│w Kodeksu cywilnego (konkretnie art. 389 i 390), stosowanych w prawie pracy na zasadzie art. 300 k.p. Umowa taka powinna okre┼Ťla─ç konieczne elementy p├│┼║niejszej umowy o prac─Ö - czyli rodzaj umowy, stanowisko, wynagrodzenie. Dobrze te┼╝, aby okre┼Ťla┼éa termin jej zawarcia. Z dochodzeniem odszkodowania w sytuacji niezawarcia umowy przyrzeczonej umow─ů przedwst─Öpn─ů jest pewien problem, albowiem, jak wskaza┼é S─ůd Najwy┼╝szy w wyroku z dnia 6 stycznia 2009 r., I PK 117/08, dochodzi─ç mo┼╝na tylko tego, co strona mia┼éaby, gdyby nie zawar┼éa umowy przedwst─Öpnej - a wi─Öc nie wynagrodzenia, kt├│re otrzyma┼éaby Pani, gdyby pracodawca przed┼éu┼╝y┼é umow─Ö, ale tego co Pani straci┼éa oczekuj─ůc na jej zawarcie (czyli musia┼éaby Pani np. pracowa─ç w innej firmie, po czym zwolni─ç si─Ö, oczekuj─ůc na zatrudnienie u nowego pracodawcy i nast─Öpnie tego zatrudnienia nie uzyska─ç; w├│wczas mo┼╝na dochodzi─ç zarobk├│w utraconych wskutek zwolnienia si─Ö u dotychczasowego pracodawcy). Ale istotniejsze z Pani punktu widzenia by┼éoby roszczenie z art. 390 ┬ž 2 k.c., zgodnie z kt├│rym je┼╝eli umowa przedwst─Öpna czyni zado┼Ť─ç wymaganiom, od kt├│rych zale┼╝y wa┼╝no┼Ť─ç umowy przyrzeczonej, w szczeg├│lno┼Ťci wymaganiom co do formy, to strona uprawniona mo┼╝e dochodzi─ç zawarcia umowy przyrzeczonej. Ustawa wprawdzie m├│wi o formie - a podstawow─ů form─ů dla umowy o prac─Ö jest forma pisemna, jednak┼╝e w moim przekonaniu nie zamyka to drogi do dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej gdy umowa przedwst─Öpna jest ustna z dw├│ch powod├│w: ustawa kategorycznie tego nie wyklucza, a po drugie - forma ustna te┼╝ jest, przy zachowaniu odpowiednich warunk├│w (wspomniane potwierdzenie) , dopuszczalna.
A zatem - je┼╝eli pracodawca w rozmowie nie tylko zapewni┼é Pani─ů o zamiarze przed┼éu┼╝enia umowy, ale te┼╝ wskaza┼é jej istotne elementy - moim zdaniem szansa na uzyskanie korzystnego orzeczenia w s─ůdzie jest. Jednak┼╝e, jak ju┼╝ wspomnia┼éem, ci─Ö┼╝ko jest, nie znaj─ůc dok┼éadnie tre┼Ťci s┼é├│w pracodawcy, wypowiedzie─ç si─Ö w tej sprawie. Zawsze jest bowiem wariant trzeci - pracodawca po prostu powiedzia┼é, ┼╝e umow─Ö przed┼éu┼╝y - a takie zapewnienie bez okre┼Ťlenia tre┼Ťci umowy nie ma mocy prawnej, jest zwyk┼é─ů obietnic─ů.
Je┼╝eli kt├│rykolwiek z dw├│ch pierwszych wariant├│w - a w zasadzie drugi, pierwszy jest bowiem czysto teoretyczny - wchodzi w gr─Ö, radzi┼ébym jeszcze skonsultowa─ç spraw─Ö np. z Okr─Ögowym Inspektoratem Pracy, kt├│ry w Warszawie mie┼Ťci si─Ö przy ul. Lindleya 16 (tel.: (22) 583 17 00, (22) 628 96 29). Inspektor Pracy w razie potrzeby mo┼╝e wyst─ůpi─ç z pow├│dztwem w Pani imieniu, co w sytuacji przegrania procesu nie nara┼╝a Pani na koszty.
AK (dodane 2013-03-02)
´╗┐
odwied┼║ nas
fb
copyright © 2010-2014 zawodMAMA.pl, korzystanie z serwisu oznacza akceptacj─Ö regulaminu